Domů / Dámská móda / Chcete-li být elegantní, naučte se rozlišovat dress code

Chcete-li být elegantní, naučte se rozlišovat dress code

Pokud se vám do ruky dostane pozvánka na nějakou zajímavou akci obsahující položku „Dress Code“, měli byste zpozornět.

Že si úplně nejste jisti, co toto slovní spojení znamená? Dress Code je kodex oblékání, jež určuje, jak se na danou událost obléknout a řadí se k etiketě společenských pravidel a zvyklostí.

Black Tie

Toto oblečení je určeno pro velmi slavnostní příležitost a je velice formální. Muži si obléknou smoking (ne oblek s kravatou), k němuž neodmyslitelně patří černý hedvábný motýlek a vesta či smokingový pás. Ženy volí dlouhou večerní toaletu. Nemusí se striktně držet černé barvy.

White Tie

V tomto případě se jedná o velmi formální událost (státní večeře, vídeňská opera). Muži obékají černý frak s bílou košilí, bílou vestičkou a bílým motýlkem, který doplňují černé lakované boty. Ženy oblékají dlouhou honosnou róbu.

TIP: Sledujte zajímavý magazín o módě

Formal

Tady platí pravidla obdobná pravidla jako u Black Tie. Na večer volíme slavnostní a přes den formální oblečení. Muži si oblékají
tmavý oblek s košilí bílé či pastelové barvy, kterou doplní
jednobarevná kravata. Ženy mohou zvolit malé černé koktejlky či večerní elegantní kostým, jež doplní uzavřené lodičky.

Semi – Formal

V tomto případě nejsou vhodné honosné večerní šaty a smoking. Zde však hraje roli i čas. Pro začátek akce do 18. hodin ženy obléknou elegantní kostýmek a muži oblek, který nemusí být tmavý. Pokud akce začíná po 18. hodině, ženy oblékají koktejlové šaty ( pozor na délku, která by měla být lehce nad kolena) a muži volí tmavý oblek.

Coctail

Toto oblečení se hodí pro honosnější párty. Ženy obléknou elegantní koktejlové šaty, které doplní lodičkami na vysokém podpatku a malou kabelkou či psaníčkem. Nejste – li příznivkyně koktejlových šatů, můžete napodobit elegentní styl pánský. Muži si obléknou společenský oblek. Pokud je začátek před 18. hodinou, může být i ve světlých barvách.

Causal

V tomto případě jde o nedbalou eleganci. Měli byste vypadat elegantně, ale oblečení nemusí být úplě formální. S tímto stylem oblečení se můžeme setkat na firemním večírku či různých typech párty. Ženy si mohou obléci kostýmek, šaty v zajímavém stylu, halenky či top. Pro muže jsou vhodné vycházkové kalhoty a tričko s límečkem, které může doplnit elegantní svetr či sáčko.