Domů / Pánská móda / Naučte se nosit motýlka

Naučte se nosit motýlka

Mohlo by se zdát, že nosit motýlka je vhodné pouze na nějaké honosné události, jako jsou plesy, koncerty či jiné významné příležitosti. Byla by však škoda, nechávat si potěšení z nošení motýlky jen na výjimečné dny v roce.

Motýlka si nemusíte vázat ke krku jen když se oblečete do smokingu. Hodí se i k běžnému obleku nebo dokonce ke sportovně střiženému saku. V posledních letech se tento trend dostal ze západních zemí i do Česka a stále více se stává součástí běžných denních outfitů. Je to důkaz snahy o elegantní zjev u pánské populace a mladí pánové tomuto vkusu začínají přicházet na chuť.

Vznik motýlka

S motýlky přišli podobně jako s kravatami chorvatští vojáci, kteří měli v 17. století ve zvyku vázat si límce svých košil ozdobnými šátky, aby si je udržovali pěkně přilehlé ke krku. Šátky dostávali obvykle na rozloučenou před odjezdem od svých dívek. Když přijel pluk chorvatských vojáků v roce 1635 do Francie podpořit krále Ludvíka XIII., všimli toho francouzští milovníci módy z vyšších společenských vrstev a ihned se z tohoto zvyku stal módní hit. Ozdobné šátky se pak postupně dostaly i do dalších zemí Evropy a časem se z nich vyvinuly kravaty a motýlky.

Již v 17. a 18. století byly motýlky nedílnou součástí vysoce formálních společenských pánských obleků a v dalším období si motýlky oblíbila společenská smetánka i pro méně okázalé příležitosti. Nosili je především lékaři, profesoři, advokáti a další společensky význačné osobnosti, které pokládali motýlka za znak dobrého vychování a společenského postavení. Motýlek se tak stal decentním doplňkem obleku, který se nosil denně při výkonu těchto povolání.

Motýlek dnes

Dnes může být motýlek vhodným doplňkem běžného outfitu složeného ze sportovního saka, kalhot chinos, ke kterým by neměla chybět kvalitní kožená obuv. Nebojte se vykročit z davu a odlišit se od šedě oblečených mužů. Nošení motýlka není žádnou ostudou ani důvodem k posměchu. Naopak je to důvod k tichému obdivu ostatních a zejména ženy oceňují na mužích odvahu, vkus a eleganci.

Jak motýlka nosit

Často se chybuje v šířce motýlka. Jednodušší je to v případě, že si koupíte již uvázaného hotového motýlky. Pokud si jej ovšem budete vázat sám, dbejte na to, aby jeho délka korespondovala s vnějšími hranicemi vašeho obočí. Také je vhodné kombinovat motýlka s kapesníčkem do saka. Vyhněte se totožným barvám a vzorům, neboť to působí uniformně a nudně. Ladit můžete vzory motýlka a kapesníčku, nikoliv však barvy.