Lodičky, balerínky, sandály k vodě, hravé tenisky, stylové mokasíny, nízké letní kozačky či pevnější obuv. Na výběr je celá řady různých druhů.
Ať zvolíte jakýkoliv typ – musíte se v botách cítit dobře. A nejen vy, ale i vaše nohy. Na co všechno je důležité při nákupu obuvi pamatovat?
Vhodná velikost
Nejdůležitější je obuv vyzkoušet. Velikost uvedená na obalu je vždy orientační. Obě nohy jsou důležité, proto si vyzkoušejte obě boty. Pravá bývá většinou větší, protože si ji zkouší většina lidí. Řádně obuv upevněte na nohu (v případě šněrování či zapínání). Při zkoušení použijte takové ponožky, které budete v botách běžně nosit. Nebojte se projít po prodejně.
Prsty musí mít místo a to nejen na délku, ale i na šířku (lodičky s úzkou špičkou nejsou vhodné pro dlouhodobé nošení). Pokud vybíráte boty pro celodenní nošení, pamatujte, že by měly kopírovat tvar vaší nohy. Někdy bývá problém s nejširší částí nohy (oblast prstních kloubů), musí odpovídat nejširší části boty. Boty nesmí tlačit, ani se vyzouvat. Časté tvrzení prodavačů, že se obuv nošením přizpůsobí, nemusí být vždy pravdivé. A i kdyby bylo, co budete dělat, než se bota přizpůsobí? Pokud dobře padne při zkoušení, bude dobře sedět i při nošení. Jsou – li jsou boty vyrobené z umělého materiálu, žádné přizpůsobení u nich nečekejte.
Materiál
Ideální je obuv vyrobená z přírodního materiálu (useň, textil). Je totiž prodyšná a dobře absorbuje vlhkost. Syntetické materiály jsou naopak neprodyšné, noha se v nich potí a dochází k ohrožení různými bakteriemi či plísněmi. Nejvíce se potí plosky nohou, proto by každá obuv, především pak ta uzavřená, měla být vybavena kvalitní stélkou (textil či useň), která bude mít dobré absorbční vlastnosti.
Kdy jít nakupovat
Jestliže jste se rozhodli pro nákup nové obuvi, nechejte to raději na odpolední či podvečerní dobu. To je noha nejobjemnější. Vyhnete se tak nepříjemné situaci – boty, které vám dopoledne tak krásně seděly, jsou vlastně úzké a vůbec se v nich nedá chodit.