Kravata je občas i módním doplňkem ženského oblečení, ovšem přece jenom zůstává tradičním symbolem správného muže. Je tomu tak již po několik staletí. Začátky tohoto dnes již nepostradatelného proužku textilu se tradují od r. 1635, kdy přijel do Paříže oddíl šesti tisíc chorvatských vojáků, aby podpořili francouzského krále Ludvíka XIII.

Před odjezdem z domova dostali vojáci při loučení od svých dívek tradiční dárek v podobě šátku, který si vázali kolem krku. Šátky byli jak z hrubé látky, tak z bavlny a hedvábí, což nosili důstojníci. Tyto šátky se francouzské šlechtě zalíbily a brzy se staly součástí uniformy francouzského vojska a také šatníku proslulého krále Ludvíka XIV. Ten v roce 1661 ustanovil funkci královského kravitiera, který pomáhal králi při jejím vázání. Postupně se tento zvyk rozšířil i do dalších evropských zemí.

Uvázání

Z původního jednoduchého uvázání se postupně vyvinulo až 85 variant uvázání kravaty, avšak těch nejběžnější typů je pět:

  • Windsorský uzel – velký symetrický a široký uzel se hodí na slavnostní události ke košili se širokým límcem
  • Uzel Manhatan – menší asymetrický uzel je jednoduchý na uvázání a nosí se ke košili s úzkým až středním límcem
  • Uzel poloviční Windsor – menší symetrický trojúhelníkový uzel je skromnější variantou Windsoru a nosí se ke košili se středně širokým límcem
  • Uzel Pratt, nebo také Shelby uzel – představen byl teprve v roce 1989 Jerry Prattem v televizní show Dona Shelbyho. Je to symetrický uzel, který je populární hlavně v USA
  • Uzel Long (Four in Hand) – používá se úplně nejčastěji a je vhodný ke košilím, jejichž límečky jsou blízko u sebe. Patří mezi uzle asymetrické a dobře vynikne u širších kravat.

Materiál

Nejčastěji se k výrobě kravat používá hedvábí, mohér, kašmír, mikrovlákno, polyester či hedvábný tkaný žakár. Výjimkou ovšem nejsou ani kravaty vlněné, pletené či dokonce kožené, které jsou pohodlné zejména pro mladé pány, neboť mají zpravidla již hotový uzel a ke krku se připevňují obvykle pomocí gumičky.

Jak kravatu nosit

Kravata se nosí pouze v obleku, který je při výběru kravaty určující. Stejně tak je ovšem důležitá košile. K jednobarevné košili můžeme zvolit vzorovanou kravatu a naopak kostičkovaná či jinak vzorovaná košile musí mít jednobarevnou kravatu. Je třeba si uvědomit, že košile je pod sakem něco jako „spodní prádlo“. Společenským faux pas a hrubou neslušností je nošení košile a kravaty bez saka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *