Domů / Ostatní / Umíte se oblékat podle etikety?

Umíte se oblékat podle etikety?

Formální oblečení neboli dress code patří mezi uznávané vzory a soubory pravidel v oblasti oblékání. Jsou to normy udávající jaké oblečení je vhodné pro konkrétní příležitosti. Nejedná se však pouze o slavnostní příležitosti, ale etiketa platí i při obchodním jednání. Přehled některých základních pravidel naleznete na portálu businessanimals.

Dress code pro obchodní jednání

Pokud se chystáte na obchodní jednání, předpokládáte, že budete uzavírat nějaký druh obchodu. Potřebujete tak nejen dobré znalosti, ale také je vhodné udělat na přítomné dobrý dojem, který ovlivní i váš vzhled.

Co si tedy na schůzku obléknout?

Pro jednání v bance je vhodné oblečení klasické, obchodní. U mužů se jedná o šedý nebo modrý oblek s kravatou. Pro ženy je vhodný jednobarevný kostým doplněný halenkou či košilí.

Jestliže jednání probíhá ve společnosti, která se tak striktně nedrží pravidel, lze využít business casual. U mužů se jedná o klasické kalhoty v kombinaci s neformálním sakem volnočasového stylu, které doplňuje košile. Kravata není podmínkou. Ženy mohou obléknout úzkou sukni, s délkou ke kolenům, kterou doplní halenka či svetřík.

Nedbalá elegance v podobě smart casual je vhodná pro méně formální obchodní oběd či večeři nebo na vernisáž, či jinou výstavu, kterou s obchodním partnerem navštívíte. Nabízí větší volnost výběru. Jedná se o nedbalou eleganci. Můžete experimentovat s různými tvary i materiálem. Vybírejte však takové střihy a barvy, které se k vám hodí. Oblečení lze vybrat nejen podle momentální módy, ale i podle vašeho osobního stylu. Smart casual ženy mají větší výběr. Mohou si obléknout nejen sukně, ale i kalhoty či šaty různých střihů. Lze využívat i kontrast jednotlivých materiálů. U mužů není povinné sako, kravata ani motýlek. Obléknout si mohou košili, která bude lehce rozhalená a kalhoty ležérní, ve stylu chinos.