Domů / Pánská móda / Jak vybrat oblek

Jak vybrat oblek

Pánové mají dnes možnost výběru z celé spousty obleků, ať už se jedná o jejich střih či použitý materiál. Rozhodující by měl být také účel, pro který oblek volíme. Může to být na svatbu, na ples či pro běžné nošení v zaměstnání, ve kterém se pánský oblek vyloženě vyžaduje.

Oblek by neměl být jen pro slavnostní příležitosti, ale měl by být součástí šatníku každého moderního muže bez rozdílu věku či povolání.

Jak tedy vybírat?

Než se vydáte do obchodu s pánskou konfekcí nebo do krejčovství, musíte vědět, jaký typ obleku vlastně chcete, jako barvu byste měli volit a jaký materiál. Také je důležité vědět, jak se o oblek starat, aby vydržel co nejdéle v perfektním stavu. Volit můžete z pěti základních typů pánských obleků:

  1. Klasický černý oblek

Je obvykle zhotoven z černé látky v plátnové nebo keprové vazbě. Tento oblek je typickým představitelem konzervativního a univerzálního oblečení. Samotná černá barva je slavnostní, takže takovýto oblek lze nosit celý den i večer. Nemusíte přemýšlet nad kombinací barev košil nebo bot, které musí být vždy černé včetně černých ponožek. Košile je ideální bílá, může být i krémová, či modrá, rozhodně však ne vícebarevná či vzorovaná. Černý oblek se nehodí pro denní nošení, leda kdybyste byl významným advokátem ve věku nad 50 let. V šatníku vám stačí jeden, maximálně dva černé obleky.

  1. Byznys oblek

Nemusí být pouze v černé barvě. Pro denní nošení je dobrá šedá nebo modrá, ale spíše tmavšího odstínu. Modrá sluší každému a dobře se kombinuje s doplňky. U šedých obleků je třeba dát pozor, jelikož světlý odstín zvýrazní nedostatky postavy. Výhodou modré či šedé barvy je, že sako si můžete vzít samostatně ke sportovním kalhotám.

  1. Oblek pro radost

Hezký modrý oblek s proužkem vás posune do ligy gentlemanů. Na léto si můžete vybrat lehčí materiál, jako je len nebo bavlna. Dokonce nemusíte mít ani košili, stačí vhodné tričko a do klopy nějakou ozdobu.

  1. Black Tie

Jedná se o smoking s černým motýlkem. Klopa je lesklá, tzv. šálová nebo špičatá. Kalhoty mají po stranách lampasy. Oblek je pouze pro slavnostní příležitosti a nenosí se před 18. hodinou.

  1. Fashion style

Oblek sestává z dvouřadého saka, které se opět vrací do módy. Dvouřadý oblek sluší mužům se štíhlou postavou, jelikož sako musí být stále zapnuté. Je to riziková záležitost, nebo v dvouřadém obleku vypadá muž opravdu dobře, nebo opravdu špatně.