Domů / Inspirace / Naučte se starat o kožené oblečení

Naučte se starat o kožené oblečení

Pořídili jste si kožené oblečení, boty nebo kabelku? Jistě si přejete, aby vám zakoupené zboží vydrželo co nejdéle. Kožené věci mají jiný způsob skladování i údržby než ostatní boty a oblečení. V žádném případě kožené věci nikdy neházejte do pračky, ani se je nesnažte prát v ruce.

Najděte dobrou čistírnu ve vašem okolí

Svěřte své kožené bundy odborníkům a vyhledejte kvalitní čistírnu. V čistírně vám bundy ošetří chemicky a mohou bundu i dobarvit. Dejte na reference od známých. Mnoho čistíren po vás bude chtít podpis za případné závady a že za výrobek neručí. Pokud při koupi bundy máte možnost využít čistírnu přímo od výrobce, využijte ji. Většina z nich vám nahradí škodu, pokud bundu nebo kabát poničí.

Jak správně skladovat

Na igelitové a látkové vaky rychle zapomeňte. Vaše bundy nijak neochrání, naopak jim ublíží. Nikam bundu neskládejte. Hrozí, že vám kůže popraská. Oproti ostatnímu oblečení, kterému vlhkost nedělá dobře, ji kožené bundy potřebují. Nechte bundu viset na ramínku. Stejná pravidla platí pro kabelky. Využijte staré letáky a nacpěte je do kabelky. Udrží tak svůj tvar.

Správnou údržbou prodloužíte kůži životnost

Pořiďte si speciální mýdlo na kůži, které běžně v obchodě s koženými výrobky zakoupíte. Občas bundu nebo kabát otřete vlhkým hadříkem a omyjte zakoupeným mýdlem. Nikdy na bundě nepoužívejte krémy určené k ošetření kožených bot. Mají úplně jiné složení a bundu nebo kabelku si poničíte.

Ošetření kožených bot

V okamžiku, kdy boty zakoupíte, naimpregnujte je. Ostatně to platí pro všechny boty. Impregnací existuje mnoho druhů a prodejce vám jistě poradí, která je nejlepší na kůži. Zabráníte tak usazování nečistot. Nebojte se nastříkat i více vrstev, dokud impregnace nestéká.

Pokud si kožené boty promočíte, nedávejte je uschnout k topení. Nechte je uschnout v běžné pokojové teplotě.

Semišové boty vyžadují trochu větší péči. Pryžovým kartáčem je snadněji zbavíte zachycených nečistot. Impregnujte je minimálně jednou týdně.

Boty z lakované kůže omývejte hadříkem z mikrovlákna a mýdlovou vodou. Speciální krémy, určené na lakované boty, většinou obsahují i impregnaci.